Eğitim,  Kişisel Gelişim,  Sağlık

Corona Virüs çocuklara nasıl anlatılmalıdır?

Dünyayı etkisi altına almış olan corona virüs sebebi ile bizlerde ülke olarak evlerimize çekilmiş durumdayız. Yetişkinler olarak bu durumun ciddiyetini kavrayabilecek yetide olsak bile çocuklarımız için yaşadığımız süreç bir çok meraklı bakışı bizlere çeviriyor. Peki, ebeveynler olarak bu süreci çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız?


1-) SAKİN OLUN

Ebeveynler olarak bizim yaşadığımız bir çok kaygıyı çocuklarımız da hissetmektedir. Bu sürecin çocukta bir tramvaya yol açabileceğini unutmamalı, çocuklarımızı ve ailemizi stres ve kaygıdan mümkün olduğunca uzak tutmalıyız. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklarda somut adlandırma yeterince gelişmediği için çocuklar ebeveynlerin davranışlarına bakarak olayı yorumlamaktadır. O yüzden anne-babalar lütfen sakin kalalım.

2-) EMİN OLMADIĞINIZ BİLGİYİ ÇOCUKLAR İLE PAYLAŞMAYIN

Medyada dolaşan bir çok haber bulunmaktadır. Ebeveynler olarak çocuklarımızın meraklı sorularını yanıtlamadan önce haberin doğruluğunu kontrol etmek önemli.

3-) NEDEN OYUN OYNAMAYALIM Kİ?

Soyut düşünme yetisinin gelişmiş olduğu çocuklarda corona virüsü oyun yolu ile anlatmak çocukta oluşabilecek kaygıyı azaltırken oyunun etkisi ile kabullenmesi ve içselleştirmesi aha kolay olacaktır.

4-) RUTİNLERİNİZİ BOZMAYIN

Çocuğun bir rutine sahip olması ve bunun devamlılığı gelişimi açısından oldukça önemlidir. Okulların da arada olduğu bu günlerde çocuklarımıza evde bir program oluşturarak rutinlerini mümkün olduğunca düzende tutmalıyız ki süreç çocuğun iç dünyasında bir kaosa sebep olmasın.

5-) ETKİNLİKLER PLANLAYIN VE ÇOCUĞUNUZLA SOHBET EDİN

Unutulmamalıdır ki her çocuk kendinin ‘birey’ olarak kabul görülmesini ister. Onlarla yapacağımız uzun sohbetler ve etkinlikler onun benlik gelişimine katkıda bulunurken siz ebeveynleri de sürecin ciddi havasından çıkarmaya yardımcı olacaktır. 

Yazarımızın diğer yazılarını incelemk için tıklayınız…

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sosyal Hizmet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir