modern günce
Keşfet

Haydi Basit Bir Soru Cevaplayalım

“Bir yarışta birinci mi olmak isterdiniz ikinci mi?”

Soru basit, cevabında bu sebeple açık ve net olacağını düşünüyorum. Okumaya devam etmeden önce bu soruya direk cevap vermenizi ve öyle devam etmenizi rica ediyorum.

Çok fazla efor harcamadan bu cevabın verildiğini düşünürsek karşımıza şimdilik üç tip insan çıkacaktır. Örnekler tabi ki genişletilebilir fakat yüzeysel şekilde bu insanlar şu üç farklı cevabı verecektir.

  1. grup – Birinci olmak isterim.
  2. grup – ikinci olmak isterim.
  3. grup – Ne için yarışıyorum ?

Burada gruplara ayırmamın sebebi kompleks olmayan bir şekilde bakış açılarını sınıflandırmaktır.

“Birinci olmak isterim.” cevabını soru üzerine çok fazla kafa yormayanların vereceği muhtemel cevap budur ki gayette normaldir. burada insan kökeni, DNA, sosyoloji, beyin vesaire, derin detaylara girmenin lüzumu yok. kendinize sormanız gereken bir soru varsa o da neden birinci olmak istiyorum olacaktır.

“İkinci olmak isterim.” cevabını verecek olanlar ki bu cevabı vereceklerinde azımsanmayacak bir sayıda olacağını düşünüyorum. Çünkü bu cevabı vermenin herhangi bir getiri veya götürüsü olmayacaktır. Somut veya soyut şekilde herhangi bir fayda sağlamayacak durumların karşısında antici bir yaklaşım gayet normal karşılanmalıdır. Neden ikinci olayım ki sorusunu kendine soran okur farklılık yaratmayı amaçlarken kendini nedensellikten uzak bir konumda bulacaktır.

“Ne için yarışıyorum?” düşünen ve sorgulayan bir bireyin cevabının (sorması gereken ilk sorunun) bu olması gerektiğine inanıyorum. Evrensel doğruluğu olmayan bir şeyin hiçbir mutlak cevabı olamaz ki evrensel doğrularda her şey gibi değişime açıktır, mutlak kabul edilemez. Cevaplar yoktur sorular vardır. sorularında varlığı tartışmaya açıktır.

Misafir yazarımızın ricası:

Sorun, sorgulayın. Sorular cevaplardan çok daha güçlüdür.

G


Misafir yazarımıza yazısı için teşekkür ederiz.

Sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar Detayları
Yazarımız bilgilerini henüz girmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir