modern günce
Bilim-Teknoloji,  Kişisel Gelişim,  Kitap

Mühendislik Okuyanlar İçin 6 Kitap Önerisi

İnsanlık her zaman bir gelişim ve ilerleme amacı güderek yaşamını sürdürmeye çalışmıştır. Bu mücadele bazı şeyleri zorunlu kılmıştır. Bunlardan biri hayal kurabilme diğeri ise kurulan hayalin gerçeklemesi için gerekli olan görsel zeka. Bu ikisine sahip olan bireyler her zaman toplumu ileri götürmüştür. Çünkü bu bireyler hayatta kalabilmek için geliştirmek zorunda olduğu nesneleri önce hafızasında test etmesi gerekmektedir.

Bu hayal kurma süreci kolay olmamaktadır. Ya doğuştan gelen bir matematik ve 3 boyut hafızasına sahip olmak gerekir ki bunun olasılığı oldukça düşüktür ya da bireyin kendini bu açıdan geliştirmesi için gereken özellikleri zamanla kazanması durumudur. Bunun gelişmesi için bizce güzel ve gerçekten bakış açınızı değiştirebileceğiniz bir kitap serisi ele aldık.

1-) Amaç/The Goal

Eliyahu M. Goldratt ve Jeff Cox tarafından yazılan Amaç, yönetim danışmanı ve imalat yönetimi uzmanı olan Dr. Goldratt’ın “Kısıtlat Teorisi’ni anlattığı kitaptır. Kısıtlar Teorisi, teslimatta gecikme ve düşük gelir problemleriyle mücadele eden işletmeler için ikna edici bir çözüm bulmaktadır. Kapanmak üzere olan bir fabrikanın üretim müdürü olan Alex Rogo’nun hikayesini anlatan Amaç, “İmalat ortamında harikalar yaratan isimsiz kahramanların bu pek yakından tanıdığı kaosu yönetmek mümkün mü?” sorusunun cevabını aramaktadır. Karmaşık üretim yönetimi sorunları, art arda ortaya çıkan dar boğazlar, iş ortamındaki çekişmeler, iş arkadaşları dayanışması, global rekabet, rakiplerin kurnazlıkları, yönetim kurulu toplantıları, iş ve yaşam dengesini kurma problemleri gibi konulardan roman olmazmış diyenlere çok güzel bir cevap veren kitabımız, mühendisler için oldukça yararlı noktalara değinmesiyle ve çok başarılı olmasıyla oldukça ses getirmiştir

the goal
Amaç

2-) Google Nasıl Yönetiliyor?

Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün.

2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket…

Bir yandan rengarenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket…

GOOGLE

Peki dünyanın en hızlı büyüyen, en çok beğenilen, en çok konuşulan şirketi Google, nasıl yönetiliyor?

Google’ın iki tepe yöneticisi -İcra Kurlu Başkanı ve yazılım mühendisi olan Eric Schmidt ve Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg- tarafından yazılan ve tüm dünyada çok satan listelerini alt üst eden bu kitap, Google’ın oluşturduğu değerler ve şirket kültürü ile dünya lideri bir kuruma dönüşmesinin hikayesi.

Strateji, yetenek yönetimi, karar mekanizmaları, iletişim, inovasyon gibi konuları yepyeni yaklaşımlar sunan Google Nasıl Yönetiliyor? kitabı, birçok örnek olayla dünya devi bir şirketin nasıl yönetildiğinin ipuçlarını ortaya koyuyor.

Yönetim ve pazarlama alanındaki son eğilimleri takip eden, şirketini nasıl büyütebileceğini ve güçlendirebileceğini düşünen, kendi işini kurmayı düşleyen ve kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen ve ekip çalışmasına inanan, alanının en iyileri ile beraber gelişmek isteyen herkes için, Google’ın en üst iki yöneticisinin kaleminden, mühendis olan insanların hangi problemlerle karşılaşıp nasıl bir çözüm bulması gerektiğini anlatan güzel bir başucu kitabı.

google
Google Nasıl Yönetiliyor?

3-) Zamanın Ötesindeki Deha Tesla

Adı Edison veya Marconi kadar bilinmese de Nikola Tesla Dünya’nın en büyük mucitlerden biri, hatta birincisi kabul ediliyor. Sırp asıllı, Hırvatistan doğumlu ve ABD vatandaşı olan bu zeka küpü insan sayesinde bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşıyoruz. Ama insanlığın Tesla’ya borçlu olduğu şey bununla sınırlı değil tabii. Gerçekten zamanının çok ilerisinde yaşayan bir bilim insanı olan Tesla patentinin Marconi’ye değil kendisine ait olduğunu ancak ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla kanıtlayabildiği radyodan televizyona, robotlardan telsiz haberleşmesine, bilgisayardan füzelere kadar bugün gündelik yaşamımızda yer alan pek çok şeyin mucidi veya fikir babasıdır.

Kendisine ait bir evi olmayan, otellerde yaşayan, hiç evlenmeyen ve en iyi dostu ünlü yazar Mark Twain ile güvercinler olan Tesla yirminci yüzyılın ilk yarısında sayısız icat yaptı. Ancak bunları ticari ürüne ve kendisi için bir gelir kaynağına dönüştürmeyi pek umursamayınca inanılmaz buluşları Edison veya Marconi gibi açgözlü “tüccar insanlar” tarafından çalındı. Ne yazık ki bugün onların adı Tesla’dan daha çok biliniyor.

Hayallerine bugün bile ulaşılması zor görünen Tesla İkinci Dünya Savaşı’nın ortasında, 1943’te öldüğünde çalışmalarını yakından izleyen FBI bütün araştırma notlarına, yayımlanmamış makalelerine el koydu. Daha sonraki yıllarda nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında değerlendirildiği söylenen bu belgeler üzerinde hâlâ incelemeler sürüyor.

Genç yaşta ABD’ye göç eden bu büyük mucit bilim tarihinde hak ettiği yeri çoktan almıştır ama sıradan insanların da zihninde ve gönlünde hak ettiği yeri almalıdır. İçerisinde Tesla’nın yaşadıklarını, arkasından vuran insanları, icatlarını geliştirirken yaşadığı problemleri ve ürettikleri çözümleri anlatan bu kitap bu işin daha fazla gecikmemesine katkıda bulunmak için yazılmıştır.

tesla
Zamanın Ötesindeki Deha Tesla

4-) Einstein’ın Düşleri

Alan Lightman’ın modern klasikler arasında sayılan ve otuzdan fazla dile çevrilen çoksatar romanı Einstein’ın Düşleri dünyanın birçok yerinde tiyatroya, dansa hatta müziğe uyarlandı, ressamlara esin kaynağı oldu.

Italo Calvino’nun büyüleyici ve şiirsel diline benzer bir üslupla anlatılan hikayeler Einstein’ın 1905’te İsviçre’de bir patent bürosunda çalıştığı sıralarda zamanın doğasına dair kurduğu düşlere dayanıyor. Her bir düş zamanın bildiğimizden farklı aktığı olası dünyalara açılan bir kapı…

modern günce
Einstein’ın Düşleri

5-) Ben, Robot/ I,Robot

Ünlü bilimkurgu yazarı Isaac Asimov’un bilim kurguya en büyük katkısı Üç Robot Kanunu’dur. Üç Robot Kanunu’na göre;
 
1. Robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
2. Robotlar, Birinci Kanun’la çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır.
3. Robotlar, Birinci ya da İkinci Kanun’la çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır.
 
Ben, Robot’ta, Isaac Asimov en ünlü 9 robot öyküsünü toplamıştır. Bu öyküler, gelecek nesillerin robot öyküleri için bir yol gösterici olmuş, bilim kurguda robotun ciddiye alınmasını sağlamıştır. Asimov, bu öykülerle konuşma yetisi olmayan robotlardan insanlığın iyiliğini gözeten makinelere kadar, robot tarihinin izini sürüyor.

modern günce
Ben, Robot

6-) Olasılıksız

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce olasılıklar denizi içerisinde farklı bir durum mu algılayamadığımız? İnsanların çoğu hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadı. Ama birileri kazanıyor. Hem de sanki hep onların hakkıymış gibi! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu? Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz?

Modern günce
Olasılıksız


Yazarımızın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Yazar Detayları

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir