Sağlık

SOKAĞA ÇIK(MA) YASAĞI

sokağa çıkma yasağı

10 Nisan 2020 21.00 sularında yapılan açıklama sonucunda; 31 ilde iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 00.00 itibari ile geçerli olacağı söylenince, 21.00-00.00 saatleri arasında ülke çapında lupposuz, kolasız yaşayamayanların yüzünden  büyük bir izdiham meydana geldi.

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak yerine; cips, çikolata, abur cubur, içecek vb. ürünleri satın almayı tercih etti. 20 adet pırasa alan bile vardı. Malum bu kadar insan dışarıda iken virüsün yayılmaması mümkün değil. Çalışan nüfusu sebebiyle ülke geneli karantina ilan edemeyen hükümet ‘’Bari  haftasonu sokağa çıkma yasağı ilan edelim ne ekonomi zarar görsün ne de insanımız çalışmadığı vakitler de evden çıkmasın.’’ diyerek sokağa çıkma yasağı verdi. Sonuç asıl felaketin cahillik olduğu gerçeği. On dört günü geçmeden biner biner ölüm görmekten oldukça endişeliyim.

Durum böyle iken İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada iki günlük sokağa çıkma yasağı sürecinde açık olan işletmelerin listesi paylaşıldı. Sosyal medyadan ve haber kanallarından görmüş olsak bile bu yazı içerisinde ele almadan geçmek istemedim. Eh, web üzerinden okurlarımızı atlamak istemiyoruz tabii ki.

İçişleri bakanlığının yayımlamış olduğu bildirgeye göre;

 • Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri,
 • Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil)  üretiminin yapıldığı işyerleri,
 • Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,
 • Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)
 • Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,
 • Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)
 • PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,
 • Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri,
 • listelenmiş olan işletmelerin sokağa çıkma yasağı süresince açık olacağı bildirildi.

Naçizane düşüncem, iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmeseydi, en azından yasak 21.00’da başlasaydı , 21.00-00.00 saatleri arasında yaşanan izdihamdan bulaşan virüs, iki günlük süreçte bulaşmazdı. En büyük korkumuz devletimiz ve milletimizin bu durumdan muzdarip olması.

Her fırsatta milli birlik ve beraberlikten söz eden halkımıza şunu söylemeden geçmemek lazım: Yağmalama ve fahiş fiyatlar. Sokaklarda kavga edenler, çalışmak zorunda olan kuryelere saldıranlar, sırf halkı çarnaçar gördüğü için beş liradan ekmek satan esnaf…  Sadece iki günlük süreçte abur cubur, poğaça veya pasta yemeden geçirebilecek halkımız üç saatlik dilimde marketlere ve pasthanelere saldırmayı da ihmal etmedi. Camları kırılan esnaflarımız, yolları kesilen insanlarımız oldu ve daha niceleri. Bu süreçte kaos havası yaratmak ve ölümcül kazalara sebep olmak ya büyük bir cahillik ya da bilinçli bir vatan hainliğidir. Lütfen bilinçli olalım, sakin hareket edelim. Bizim için çalışanları mahcup etmeyelim. Hiçbir devlet, insanları aç/susuz bırakmaz. Hiçbir devlet, halkına verdiği sokağa çıkma yasağı süresi boyunca ihtiyaçlarını karşılayamamasını göze almaz.


Yazarımızın diğer yazılarını incelemek için tıklayınız..

Yazar Detayları

Dokuz Eylül üniversitesi.
İçinizden öyle biri…

Bir yorum

 • Chpli değilim

  Merhabalar im the god, bu yaşanılan olayın hepimiz için kötü sonuçlar ortaya çıkaracağı aşikar, fakat birkaç kelam etmek isterim.
  Öncelikle bahsettiğin binli rakamlar kadar büyük sonuçlar ortaya çıkaracak bir olayı ‘neredeyse’ tek bir taraftan incelemenizi yapıcı bir eleştiri gibi görmüyorum. Bu olayın(mesela luppo) altında kişilerin psikolojik satınalma anlayışları yatar ve bu gibi kriz zamanlarında işler çok daha farklılaşır. Kriz zamanlarında birçok kişi ne yaptığını, ne yapacağını bilmez. İlk etapta kişi neden böyle bir hengamede gider de luppo veya kola alır diye bir sormak lazım psikoloji bilmine.
  İkinci olarak tamamen perspektif açısı olduğunu düşünüyorum ben luppo için. Luppo alan kişinin başka bir alışveriş yaptığını bilmiyoruz, yani diğer elinde belki de çocuğu için aldığı süt var. Veya kola alan adamın gerçekten bir kola bağımlısı olduğunu bilemeyiz. Kola bağımlılığı için tedavi gören insanlar var. Ayrıca herkesin buzdolabı dolu değil. Günlük yevmiye ile sigortsız ev geçindiren insanlar var bu ülkede. Bu kişilere diyebilir miyiz, ekmek almaya gitme biz sana getiricez diye. Kaç tane geleceği belli değil,süt gelecek mi belli değil, belki eşimin tansiyonu çıktı 1 tane limon almaya indim. Ama tabiki zevkü sefa için alışveril yapanların canı cehenneme!!
  Son olarak nacizane fikrim bu tür geniş çaplı incelenmesi gereken olay veya durumları kişisel bazda incelememeniz gerektiği. Makro olayları micro incelemeniz yanlış yola götürebilir. Yüzbinlerce kişinin o saatte markete yığılmasının asıl sebebi ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir