Gündem

Türk Gençliğinin Bunalımı

Türk gençliğini tek cümleyle özetlemem istenseydi, “Sevişse rahatlayacak.” derdim. Azınlığı oluşturan bir grup haricinde, kızından erkeğine herkes patlamaya hazır bomba gibi… Enerji çok, atabilen yok. Seks hakkında konuşan çok, yapabilen yok. Avrupalı insanlar daha çocuk yaşta başlıyor, Orta Doğulu 16 yaşında evleniyor; ne Avrupalı, ne de Orta Doğulu olabilen Anadolulu ise iki arada bir derede, sürünüyor. Muhafazakar kültür dolayısıyla evlilik dışı birliktelik yaşayamıyor, evlenmek içinse yeterli maddi imkana sahip değil. Dolayısıyla gençliğinin en aktif ve dinamik yıllarını, seks özlemiyle yanıp tutuşan, profesyonel bir mastürbatör olarak geçiriyor. Ve tabii olarak bu faktörler, cemiyet hayatına da sirayet ediyor.

Karşı cinsi meta olarak gören, sağlıklı arkadaş ilişkisi kuramayan, iradesine hakim olamayan, ne hissettiğini bilemeyen, özgüvensiz ve çekingen; bir kız kendisine nezaketen gülümseyip selam verse, “Aha bana zarf attı.” diyen erkekler, bir erkek kendisine iltifat etse, “Sanırım benimle yatmak istiyor, sapık.” diyen kızlar… Genç yaşta, en temel dürtülerini bastırmaktan mütevellit, algı ve vücut kimyaları bozulmuş insan taneleri… Bu düzey doğal olarak erkeklerde daha yüksek olsa da, kızlarda da azımsanamayacak kadar yüksek… Bunları fark edebilmek için derin sosyolojik araştırmalara gerek yok. Gözlem, analiz ve muhakeme yetisine sahip herkesin görebildiği şeyler.

Freud’un, insanın temel sorunlarını cinsel mahiyet ve eyleme dayandırmasını “aşırı” olarak nitelendirenler, insan biyolojisinde seksin yerini kavrayamamış demektir. Ve unutulmamalıdır ki, bir yerde en çok ne konuşuluyorsa, orada o yoktur.

Yazarımızın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız…

Yazar Detayları

Dokuz Eylül üniversitesi.
İçinizden öyle biri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir